Drywa sp. z o.o.
Czym się zajmujemy
Czytaj cały tekst

Pustaki

Materiał często wykorzystywany w budownictwie. Pustaki to elementy zbudowane z ceramiki albo z betonu. Wykorzystywane są one do budowy ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Pustaki betonowe, jak sama nazwa wskazuje zbudowane są z betonu. Produkuje się je poprzez wlewanie właśnie masy betonu do specjalnych form. Następnie odbywa się tak zwane zagęszczanie i na końcu rozformowanie. Pustaki przechodząc przez cały ten proces (wiązanie i twardnienie) uzyskują odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Pustaki betonowe wykorzystywane są do wznoszenia nadziemnych i wewnętrznych ścian nośnych, ścian działowych jak również jako elementy ścienne wypełniające- chodzi tutaj głównie o konstrukcje szkieletowe.

Na rynku polskim dostępne są różnego rodzaju pustaki. Poza betonowymi, a więc najbardziej popularnymi, występują również pustaki szalunkowe. Zbudowane są one z betonu kruszywnego. Należy do nich pełnienie roli szalunku traconego przy wykonywaniu różnego rodzaju ścian. Mamy tu na myśli ściany nośne wewnętrzne, nośne zewnętrzne fundamentowe, ścianki działowe, ścianki oporowe, ściany piwnic czy basenów. Budowanie z wykorzystaniem pustaków szalunkowych odbywa się poprzez połączenie dwóch technik- murowania i betonowania. Inaczej mówiąc ściana powstanie wtedy, gdy ułożymy pustaki jeden na drugim na odpowiedniej wysokości, a następnie wypełnimy je betonem. A ponieważ pustaki zarówno betonowe jak i szalunkowe posiadają otwory pionowe i wgłębienia to wszystko razem stanowić będzie idealną całość. Te specjalne dziurki umożliwiają także zastosowanie zbrojenia poziomego i pionowego przy czym w ten sposób powstałe konstrukcje na stałe łączą ze sobą elementy, tworząc żelbetonowy monolit.

Istotną informacją jest fakt, iż są one dostępne w różnych rozmiarach. I tak na przykład najbardziej popularne są wielkości 12x24x49cm oraz 18x24x49cm, 20x24x30cm albo 20x20x40cm. To jeśli chodzi o pustaki betonowe. Szalunkowe natomiast dostępne są w rozmiarach: 24x24x49cm oraz 25x25x50cm, 25x30x50.

Pustaki szalunkowe - fundamentowe, wykonane z betonu kruszywowego pełnią rolę szalunku traconego przy wykonywaniu wewnętrznych i zewnętrznych ścian fundamentowych, ścianek działowych dla budownictwa oraz murków, słupków i filarów.

Zastosowanie:

Pustaki szalunkowe z powodzeniem znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie do tej pory wymagane było zastosowanie szalunków drewnianych lub metalowych, w konstrukcjach ścian fundamentowych, nośnych o zwiększonej wytrzymałości pod budynki mieszkalne ,gospodarcze, garaże, płoty, ściany oporowe, kanały, boksy, szyby windowe itp.

Pustaki szalunkowe - fundamentowe, wykonane z betonu kruszywowego pełnią rolę szalunku traconego przy wykonywaniu wewnętrznych i zewnętrznych ścian fundamentowych, ścianek działowych dla budownictwa oraz murków, słupków i filarów.

Pustak betonowy to tradycyjny materiał budowlany, sprawdzony i od wielu lat chętnie używany na polskich budowach. Pustaki betonowe stosowane są zarówno do wznoszenia ścian piwnic, jak i kolejnej kondygnacji. Nadal jest to jeden z najbardziej ekonomicznych materiałów budowlanych.

Właściwości:

  • Wymiary: 12x24x49 cm
  • Waga: ok. 26 kg
  • Ilość bloczków na palecie: 54 szt

 

Właściwości:

  • Wymiary: 18x24x49 cm
  • Waga: ok. 35 kg
  • Ilość bloczków na palecie: 36 szt

 

Właściwości:

  • Wymiary: 24x24x49 cm
  • Waga: ok. 40 kg
  • Ilość bloczków na palecie: 30 szt