Drywa sp. z o.o.
Czym się zajmujemy
Czytaj cały tekst

Krawężniki

Jeżdżąc, spacerując, biegając po ulicach, parkach, alejkach, mijamy je nieustannie nigdy nie zastanawiając się z czego są zrobione, w jaki sposób są przymocowywane, i czy posiadają jakieś rodzaje. Krawężniki, bo o nich mowa, definiuje się jako zewnętrzną część chodnika, która ma za zadanie oddzielać go od ulicy, jezdni. W zależności od miejsca, krawężniki mogą być wysokie, bądź też bardziej obniżone. Szczególnie powinny być niższe w miejscach dostępnych dla dzieci, rowerzystów, czy osób niepełnosprawnych, czyli na przykład na przejściach dla pieszych.

Krawężniki zbudowane są z betonu. W polskich miastach, dostępne są w różnych rozmiarach i rodzajach. A trzeba przyznać, ze jest ich sporo.
Wykorzystywane są one głównie, jak sama nazwa wskazuje podczas budowy dróg, ulic, czy parkingów. Tego rodzaju krawężniki dostępne są w wielu rozmiarach. Ostatecznego wyboru jednak dokonuje oczywiście klient.

Krawężniki najazdowe doskonale nadają się do różnego rodzaju podjazdów. Ich świetnym uzupełnieniem natomiast są tak zwane krawężniki skośne, łukowe oraz proste, które dzięki swojemu kształtowi dopasują się do wielu obszarów. Tego typu elementy wykorzystywane są głównie w zabudowie dróg i ulic. Jednak krawężniki łukowe świetnie sprawdzają się także jako wykończenie rabat kwiatowych czy krzewów. Wykorzystać je również możemy przy budowie skrzyżowań, i zakrętów. W Kościerzynie, dostępne są krawężniki łukowe zewnętrzne i wewnętrzne.

Wyróżniamy również: krawężniki ogrodowe. Służą one głównie do oznaczania przestrzeni. Stąd właśnie posiadają wiele kolorów. Używamy je głównie w celach dekoracyjnych i estetycznych; krawężniki granitowe, zbudowane z granitu.