Drywa sp. z o.o.
Czym się zajmujemy
Czytaj cały tekst

Kostka brukowa

Jak sama nazwa sugeruje jest to materiał układany na bruku najczęściej w celach dekoracyjnych i estetycznych. Bruk to nawierzchnia ulicy, placu, chodnika, która utwardzona zostaje przy pomocy ściśle do siebie przylegających kamieni czy właśnie kostek. Oczywiście przed położeniem tych elementów należy odpowiednio przygotować podłoże. 

Kostka brukowa,, służy do układania nawierzchni. Posiada ona różne kształty, wielkości oraz kolory i wzory. Wyróżniamy różne jej rodzaje, w zależności od surowca. I tak na przykład spotkamy się z kostką kamienną (granitową albo bazaltową). Otrzymujemy ją przez obrabianie kamienia naturalnego. Dostępna jest także kostka ceramiczna, której przykładem może być cegła klinkierowa. Posiadamy również kostkę betonową. Powstaje ona jako wyrób z mieszanki betonowej.

Wyróżniamy różne rodzaje kostki brukowej w zależności od jej kształtu, wielkości i barwy. Pierwszym z przykładów jest kostka o nazwie arena. Swoim kształtem przypomina zwykły kamień. Posiada nietypowe zarysy i falujące krawędzie co pozwala stworzyć oryginalny wzór na drogach, ścieżkach czy podjazdach. Innym rodzajem kostki cieszącym się powodzeniem jest cegiełka. Posiada ona tradycyjny, prostokątny kształt, co zdecydowanie ułatwia jej ułożenie. Często wykorzystywana przy budowie dróg, chodników. Jeszcze inną kostką jest tzw. fala. Posiada nietypowo pofalowane krawędzie, dzięki czemu po ułożeniu tworzy oryginalne, piękne wzory. Ten rodzaj kostki odporny jest na przesuwanie się.